Gojenje konoplje v rastlinjaku je vedno bolj popularen način gojenja konoplje. V osnovi lahko konopljo vzgajamo na dva načina. Zunaj na prostem ter v notranjih prostorih (indoor gojenje). Obstaja pa tudi tretji način, ki je nekakšna kombinacija obeh svetov…. gojenje konoplje v rastlinjakih. Gre za nekakšen hibridni sistem gojenja, saj ob enem lahko izkoriščamo prednosti, ki jih ponujata oba tipa gojenja. Glavna prednost takšnega načina gojenja je izraba brezplačnega vira svetlobe. Sonce na zemljo v eni sami uri ”odvrže” 430 bilijonov džulov sončne energije.
Gojenje konoplje v rastlinjakih je izredno popularno predvsem v državah z milejšim podnebjem ter zakonodajo, ki dovoljuje gojenje na legalen način. Te države so ZDA, Kanada, v Evropi pa pri tem prednjačita Španija in Nizozemska. Prav tako je na tem mestu pomembno da gojenje na takšen način že v osnovi razdelimo na dva dela. Komercialno gojenje (large scale) in gojenje za lastno uporabo (gre za manjše rastlinjake, ki jih imamo po navadi v našem vrtu). Oba tipa bomo v nadaljevanju nekoliko podrobneje opisali, bolj pa se bomo posvetili gojenju v rastlinjaku za lastne potrebe.
Gojenje konoplje v rastlinjaku: Prednosti
Takšen način gojenja ima kar nekaj prednosti tako pred zunanjim kot notranjim gojenjem:
Nadzor nad okoljem / zagotavljanje idealne mikroklime
Takšen način gojenja vam omogoča boljši nadzor nad ključnimi dejavniki, kot so temperatura, vlaga, osvetlitev in kroženje zraka. S pomočjo teh dejavnikov lahko pridelovalci ustvarijo idealne pogoje za rast konoplje. Medtem ko so zunanje rastline izpostavljene vremenskim spremembam in nevšečnostim, lahko v rastlinjaku lažje preprečimo temperaturne ekstreme, sušo ali prekomerno vlago.
Močno podaljšana sezona:
Ker imamo pri takšen načinu gojenja veliko bolj pod nadzorom parametre za uspešno gojenje lahko sezono gojenja začnemo že veliko prej (ker je v rastlinjaku topleje lahko že prej vanj posadimo rastline oziroma že v mesecu Marcu začnemo z vzgojo sadik) oziroma jo podaljšamo (zaradi možnosti zagotavljanja večjih temperatur in predvsem nižje vlage lahko rastline bolj dozorijo). V krajih z nekoliko bolj prijetno klimo (območja bližje ekvatorja) lahko konopljo na takšen način gojimo skozi vse leto. Prav tako vam je v rastlinjaku omogočena vzgoja vrst konoplje (Sativa dominantne vrste) ki dozorijo šele v mesecu Novembru (v kolikor živite v krajih z toplimi jesenskimi meseci)
Nižji stroški gojenja:
Čeprav gojenje v popolnoma zaprtih prostorih omogoča popoln nadzor, zahteva veliko energije za osvetlitev, ogrevanje in prezračevanje. Rastlinjaki izkoriščajo naravno sončno svetlobo, kar zmanjša stroške električne energije in ogrevanja.
Zaščita pred vremenskimi nevšečnostmi in škodljivci:
Neprijetnosti kot so dolgotrajna deževja, neurja ali divjad so pri takšen načinu gojenja le še slab spomin. Prav tako je zaradi večje kontrole veliko lažje pridelke obvarovati pred škodljivci kot sta koruzna vešča, kobilice oziroma cvetove pred napadi plesni v jesenskem času ko je po navadi vreme veliko bolj vlažno in deževno.
Gojenje konoplje v rastlinjaku: Večja diskretnost pri gojenju:
Rastline konoplje je v vašem vrtu veliko lažje skriti pred očmi nepridipravov in organov pregona v kolikor jih gojite v rastlinjaku. Poleg tega, da same rastline niso tako opazne gojenje v rastlinjaku tudi nekoliko zmanjša vonjave v bližnji okolici kar je v času cvetenja vedno pozitivna lastnost.
Relativno ugoden način vzgoje:
V kolikor ne govorimo o komercialni vzgoji je postavitev rastlinjaka v zadnjem času postala ekonomsko dosegljiva rešitev za vzgojo rastlin. Majhne plastične rastlinjake je danes mogoče dobiti že v cenovnem rangu med 500 in 100 €.
Gojenje konoplje v rastlinjaku: Slabosti
Kot pri vsaki stvari obstaja tudi nekaj slabosti takšnega načina vzgoje konoplje:
-Začetni stroki:
Kljub temu da rastlinjaki niso več tako dragi kot so bili pred časom pa še vedno nekaj stanejo. To se še posebej pozna pri postavitvi rastlinjak za gojenje v večjem obsegu. Čeprav so stroški energije nižji kot pri notranjem gojenju, je postavitev rastlinjaka lahko precejšnja začetna naložba. Kakovostni rastlinjaki, ki so opremljeni z naprednimi sistemi za nadzor temperature in vlage, lahko stanejo več tisoč evrov. To lahko predstavlja izziv za manjše pridelovalce.
-Odvisnost od podnebja:
Čeprav rastlinjaki nudijo zaščito pred vremenskimi vplivi, so še vedno odvisni od zunanjega podnebja. V zelo vročih ali zelo hladnih podnebjih lahko stroški ogrevanja ali hlajenja postanejo visoki. Še posebej, če rastlinjak ni dobro izoliran (predvsem pomembno pri gojenju v komercialne namene).
-Nadzor nad vlažnostjo:
Vlaga v rastlinjakih lahko izredno hitro naraste, kar lahko privede do plesni ali glivičnih okužb v kolikor ne poskrbite za nek tip prezračevanja (pomembno tudi za hobi vzgojo). To zahteva stalno spremljanje in pogosto dodatne naložbe v prezračevalne in dehumidifikacijske sisteme (komercialno gojenje).
Gojenje konoplje v rastlinjaku: Kako začeti
Gojenje konoplje na splošno vključuje kar nekaj spremenljivk, ki jih je potrebno upoštevati. V naslednjih vrsticah vam opisujemo na kaj bodite pozorni, da boste lahko uspešno gojili svoje rastline konoplje. Na tem mestu opisujemo predvsem tako imenovani ”hobi program” saj je pri gojenju v komercialne / medicinske namene potrebno upoštevati še veliko drugih faktorjev, ki jih tukaj ne bomo naštevali. Gre pa v osnovi le za dodatke za temu osnovnemu konceptu in pravilom:
Izberite primerno sorte / vrste konoplje za gojenje:
Vrste konoplje se razlikujejo glede na rastne zahteve in potrebe. Katera je najbolj primerna vrsta konoplje za vzgojo v vašem rastlinjaku je odvisno od številnih dejavnikov. Glavna dejavnika sta lokalno podnebje in razpoložljiv gojitveni prostor. Kot že veste imate na voljo dva tipa konopljinih semen, oba pa sta primerna za vzgojo v rastlinjaku:
-Autoflower semena: Gre za idealno izbiro če gojite z uporabo naravne / sončne svetlobe. Ker te vrste ne potrebujejo določenega svetlobnega urnika za rast in cvetenje, razlike v izpostavljenosti soncu ne bodo škodovale vašim rastlinam ali zmanjšale pridelkov. Takšen tip semen je priporočljiv za vse, ki imajo omejen prostor (tako v širino še posebej pa v višino).
-Feminizirana semena konoplje oziroma bolje rečeno foto-periodna: Gojenje foto-periodnih vrst konoplje je mogoče tudi v rastlinjaku, vendar s nekaterimi omejitvami, zlasti če uporabljate izključno naravno svetlobo. Tukaj imamo v mislih predvsem izbiro pravilne vrste.
Indica dominantne vrste bodo zaradi nižje rasti in bolj grmičaste oblike idealna izbira.
Bolj Sativa dominantne vrste bodo, ki se tudi v fazi cvetenja lahko močno raztegnejo (in tudi cvetijo veliko več časa / globoko v November). Zato mogoče tudi niso najboljša izbira za gojenje v naših krajih. Mogoče edini primeren kraj za izbiro takšnih vrst je slovenska Istra / kraji na Slovenski obali. Tam so jeseni relativno sončne in suhe.
Prav tako je zaželeno, da pri vzgoji foto-periodnih vrst izvajate tehnike manipulacij rastlin. Z izvajanjem teh tehnik boste lažje obvladovali obliko in predvsem višino vaših rastlin. Ob enem pa bolj optimalno izkoristili gojitveni prostor v celoti.
Dobro načrtujte kdaj začeti z vzgojo v rastlinjaku
Z uporabo rastlinjak lahko močno pohitimo z začetkom presajanja rastlin v gojitveni prostor, nikakor pa ne smemo biti prehitri. Če rastline na prosto po navadi presajamo v začetku / sredini meseca Maja pa lahko z vzgojo v rastlinjaku začnemo že tudi do mesec dni prej. Kar je na tem mestu pomembno je predvsem da rastline dobijo dovolj svetlobe. (Malo poglejte vremensko napoved) da jih ne presajamo v izjemno oblačnem obdobju, saj se bodo v tem času le pretegovale, kar pa ni naš cilj.
Tako pri foto-periodnih vrstah kot pri Autoflower vrstah (pri njih je to eden izmed bolj pomembnih pogojev) je da rastlin na prosto na prosto ne presajamo, če so nočne temperature še vedno pod 10 stopinj C. Rastline bodo zaradi nizkih temperatur (še posebej če gre a majhne sadike) odšle v šok. Pri foto-peridonih vrstah, ki imajo dolg čas vegetacije to ne predstavlja tako velik problem.
Večji problem nastane pri Autoflower vrstah konoplje. Te imajo izredno kratek čas vegetacije (le 2 do 3 tedne) kar pomeni močno okrnjeno rast in konkretno nižje pridelke. V kolikor želite začeti nekoliko bolj zgodaj oziroma vas preseneti obdobje slabšega vremena rastlinam v rastlinjaku nudite dodatni vir toplote za nemoteno rast.
Sadike v kolikor je mogoče vzgojite v notranjih prostorih
Semena je priporočljivo kaliti v zaprtih prostorih. Mlade sadike začnite vzgajati s pomočjo z nizko močjo CFL oziroma LED žarnic, da jim omogočite prednost. Tako, tudi če je preostanek vašega gojenja izveden s pomočjo sončne svetlobe, lahko še vedno popolnoma izkoristite sezono gojenja na prostem.
Sadike, ki so bile vzgojene v notranjih prostorih lahko že relativno hitro (v kolikor so temperature v nočnem času višje od 10 stopinj C) začnete navajati na nov in tudi dokončni gojitveni prostor.
Izbira pravilnega števila sadik
Za gojenje v rastlinjakih lahko rečemo da še kako dobro velja rek manj je več. Ker imajo rastline optimalne pogoje zarast bodo izredno bujno uspevale in zaradi tega izjemno hitro zapolnile gojitveni prostor.
Za okvirno oceno koliko rastlin lahko gojite v vašem rastlinjaku vam podamo 2 primera za lažjo orientacijo. V kolikor gojite Autoflower semena konoplje je priporočljivo da vsaki rastlini nudite vsaj 1 m2 prostora. Pri foto-periodnih rastlinah pa je priporočljivo (v kolikor na primer sadiko vzgajate v loncu, ki meri med 1000 in 200 litrov) vsaj 4 m2 prostora. Treba se je zavedati da vsaka rastlina okoli sebe potrebuje tudi nekaj prostora ”za dihanje” in tudi oskrbo. Prav tako se že pri izbiri semen pozanimajte ali gre za vrsto, ki proizvaja ”pošastne rastlina” ali vrsto, ki je nekoliko manjša. Že tako boste imeli okvirno idejo o tem koliko prostora potrebuje kakšna rastlina.
Dilema: gojenje v loncih oziroma direktno v zemlji?
Tako gojenje v loncih kot tudi direktno v zemlji prinaša odlične rezultate pri sami vzgoji. Bi pa Vam na tem mestu priporočali, kljub temu da imate v rastlinjaku dobro in rodovitno zemljo vzgojo konoplje v sadilnih vrečah. Z vzgojo v sadilnih vrečah lahko lažje kontrolirate velikost same rastline (širina rastline bo le 50 % večja od širine samega lonca) medtem ko se rastline posajene direktno v zemljo izredno hitro razbohotijo in kar naenkrat zasedejo celoten gojitveni prostor v rastlinjaku.
Poleg tega je okoli loncev / sadilnih vreč veliko lažje postaviti oporo ter tudi upravljati s samo rastlino, saj so ko so posajene v loncih nekoliko od tal kar omogoča veliko lažje rokovanje ob opravljanju tehnik manipulacij rastlin.
Poleg sajenja direktno v zemljo ali v sadilne vreče / lonce pa lahko konopljo (predvsem pri komercialnih gojiteljih) gojite tudi s pomočjo hidroponike, aeroponike ali aquaponike.
Gojenje konoplje v rastlinjaku: vaš rastlinjak opremite s senčili
Zadeva nikakor ni nujna je pa zanimiv dodatek, ki ga je izredno lahko postaviti in zelo učinkovito uporabljati. Ker je konoplja (foto-peridone vrste) rastlina kratkega dne (za cvetenje potrebuje krajšanje dne) lahko rastline konoplje v kolikor jim odvzamete določen čas svetlobe veliko hitreje pripravite v cvetenje. Tako bodo s časom cvetenja namesto v mesecu Avgustu rastline (v kolikor ste zadovoljni z njihovo velikostjo) začele tudi že mesec dni prej (že v mesecu Juliju), kar pomeni da bo tudi žetev že v mesecu Septembru (odvisno od vrste, ki jo gojite)
Lega rastlinjaka
Da bi kar najbolj optimalno izkoristili gojitvene prostore naj bo rastlinjak postavljen (v kolikor je to mogoče na najbolj osvetljen del vaše parcele. Idealna postavitev je proti Jugu.
Nadziranje toplote
Kot vse rastline tudi konoplja najbolje uspeva v temperaturnem območju med 22 in 27 stopnjami C (idealna temperatura je 25 stopinj, v cvetenja pa okoli 21 stopinj C). Ker se rastlinjak lahko kaj hitro segreje (učinek tople grede) je potrebno imeti v rastlinjaku dobro urejeno prezračevanje. To pomeni ali veliko število vrat s katerimi ustvarimo prepih ali pa ventilatorje, ki omogočajo dobro kroženje zraka.
V komercialnih rastlinjakih, ki so po navadi veliko večji je nujna postavitev dobrega prezračevalnega sistema.
Še posebej pa je dobro prezračevanje pomembno v bolj vlažnih jesenskih mesecih, ko je potrebno po navadi vlago spraviti izven prostora. S tem predvsem preprečimo pojav plesni, ki se lahko v zaprtih in visoko vlažnih prostostih hitro pojavi na cvetovih.
Zalivanje
Na voljo imate dve možnosti: ročno zalivanje ali pa postavitev namakalnega sistema. Na tem mestu vam priporočamo postavitev namakalnega sistema, saj vam bo to močno olajšalo samo zalivanje (predvsem ko so rastline bolj velike). Poleg tega pa boste lahko v času ko namakalni sistem deluje kaj postorili okoli rastline namesto da bi to počeli šele po tem ko rastline zalijete.
Še ena prednost namakalnega sistema je možnost, da ga v kolikor greste na krajši dopust z nakupom dodatne opreme (timer) rastlinam zagotavljate nemoten dostop do vode, kar je lahko v poletnih mesecih ključnega pomena.
Velja tudi omeniti, da v kolikor rastline vzgajate v loncih le te potrebno pogosteje zalivati kot tiste, ki so gojene direktno v tleh.
Higiena
Kot pri vzgoji v vseh zaprtih sistemih je higiena tudi v rastlinjakih ključnega pomena. Še posebej je to pomembno v kolikor poleg konoplje v rastlinjakih vzgajate še kakšno drugo rastlin (primer paradižnik). Po koncu vsake gojitvene sezone je potrebno rastlinjakih temeljito očistiti in razkužiti, da v novo gojitveno sezono ne prenašate kakšnih bolezni in škodljivcev.
Upamo da smo vam vtem kratkem prispevku razumljivo predstavili gojenje konoplje v rastlinjaku. V kolikor imate kakšna dodatna vprašanja glede vzgoje nas z veseljem kontaktirajte in z veseljem vam bomo pomagali odgovoriti na vsa vaša vprašanja.